fbpx
Kategorie
Blog

Nadczynność tarczycy

To stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów. Chorują najczęściej kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Jakie mogą być przyczyny nadczynności?

– przyczyna autoimmunologiczna (własny układ immunologiczny pobudza tarczycę do nadmiernej pracy. Jest to choroba Gravesa – Basedowa),

– guzki tarczycy,

– rzadko zapalenie tarczycy (poporodowe lub po infekcji wirusowej).

Czy można w tej chorobie wykorzystać telekonsultacje? Zastanówmy się.

Wariant 1 – kiedy chudniesz mimo zwiększonego apetytu, czujesz się osłabiona, rozdrażniona, wypadają ci włosy, drżą ręce, serce bije szybciej i niezbyt równo. Możesz się zapisać na telekonsultacje, bo potrzebne będą skierowania na badania.

Wariant 2 – masz rozpoznaną nadczynność tarczycy i stwierdzasz, że puls masz powyżej 100 w spoczynku, czujesz się osłabiona i szybko się męczysz, puchną ci nogi – obowiązkowa wizyta w gabinecie stacjonarnym i zbadanie przez lekarza.

Wariant 3 – rozpoczynasz leczenie nadczynności tarczycy tabletkami. Zapisujesz się na telekonsultację – potrzebne będą kontrolne badania i e-recepty na leki.

Wariant 4 – w USG tarczycy wykazano guzki i zalecono obserwację. Telekonsultacja – tak. Będzie można otrzymać skierowanie na badania, omówić wyniki i w odpowiednim momencie zostać skierowanym na biopsję.

Wariant 5 – rozpoczęłaś leczenie tabletkami i pojawiła się gorączka, bóle gardła, złe samopoczucie. Jak najszybciej trzeba zrobić badanie krwi (morfologia z rozmazem), wybierz wariant, który pozwoli na to badanie jak najszybciej.

Translate »